Obchod so suvenírmi a infocentrom v Osadnom

Do krypty vojakov v Osadnom prichádza počas sezóny aj niekoľko tisíc ľudí, ktorí by si odtiaľ chceli odniesť niečo na pamiatku. Preto sme v posledných rokoch investovali do výroby magnetiek, pier, príveskov, nožíkov, svetielok, ale v krypte sa dajú kúpiť aj CD Liturgie z Osadného, či DVD filmu Osadné. Suvenírov na predaj stále pribúdalo, až sme ich nemali kde položiť a to je dôvod, prečo už niekoľko rokov uvažujeme nad postavením samostatného butiku so suvenírmi. Jeho stavba na mieru by však nebola vôbec lacná a tak sme s tým dlho váhali. Pri jednej mojej náhodnej ceste do Poľska som sa zastavil v nemenovanom hypermarkete a uvidel tam relatívne lacný záhradný domček. Bez váhania som ho kúpil a s obrovskou pomocou troch osadňanských chlapov sme ho poskladali pri ceste pred farskou budovou. Pred dverami sme vyrobili lavičku so stolíkom, aby si tu návštevníci mohli chvíľu posedieť a posilniť sa.

Po vybavení interiéru pultom, kde sa okrem uvedených suvenírov dajú kúpiť aj pravoslávne ikony nám však zostali dve steny prázdne. To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli na jednu z nich umiestniť informačnú tabuľu so zaujímavosťami Osadného a jeho okolia. Sú tam fotografie pravoslávnych a gréckokatolíckych chrámov v Osadnom aj Hostoviciach, krypty, vojenských cintorínov a pamätníkov z I. a II. svetovej vojny v oboch dedinách, Bieszczadskej úzkokoľajky, Národného parku Poloniny, Medzinárodného lesníckeho náučného chodníka Udava – Solinka a Prírodnej rezervácie Udava. Názvy fotografií sú v slovenskom, anglickom, poľskom a ruskom jazyku. Na druhú prázdnu stenu plánujeme umiestniť informačnú tabuľu so zaujímavosťami celého okresu Snina. Veríme, že sa nám to do začiatku sezóny v jari podarí zrealizovať.

Rovnako ako krypta bude aj tento obchod otvorený nonstop a nákup v ňom bude fungovať samoobslužne. Som veľmi rád, že sa toto dielo podarilo uskutočniť a naši návštevníci si okrem zakúpenia suvenírov z Osadného budú môcť pozrieť aj fotografie zo zaujímavých miest v Osadnom a jeho okolí, čo ich určite inšpiruje k ich navštíveniu. Zároveň by sme sa chceli srdečne poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli tento obchodík postaviť.

 

 

 

 

 

autor článku: prot. ThDr. Peter Soroka, PhD.